CİLT YAŞLANMASI NASIL ÖNLENİR? – İlknur Altıntaş

CİLT YAŞLANMASI NASIL ÖNLENİR?

Yaşlanmak hayatımızın doğal süreçlerinden birisi. Bu süreçte sağlıklı bir yaşam geçirmek adına; tükettiğimiz gıdalara dikkat etmeye ve devamlı egzersize özen göstermeye gayret ediyoruz. Yaş ilerledikçe doğal bir süreç olarak; dış dünyayla en çok muhatap olan yönümüz cildimiz de yıpranmaya meyilli oluyor.
Yaşa göre yaşlanma belirtileri değişiklik gösterse de yaş alma ile birlikte bazı değişimlerin olması oldukça normal. Ancak cildimiz için dışsal etmenlerden kaynaklı yıpranmanın önüne geçilebilir. Peki bu nasıl mümkün olur ve cilt yaşlanması nasıl önlenebilir? Yazımızın devamında inceliyor olacağız.
Cilt Yaşlanmasının Önüne Geçmek
Genç ve sağlıklı bir görünüm elde etmede cilt sağlığının önemi büyük. Bununla birlikte yaşam tarzı, kalıtsal etkenler, cinsiyet, yaş ve çevresel etmenler gibi çok sayıda farklı neden cilt üzerinde etki eder. Zaman içinde ciltte yaşlanma süreci meydana gelir. Bu süreç herkeste farklı etkenlere bağlı olarak değişiklik gösterir.
Ciltte yaşlandıkça en çok rastlanan durum kurumaya olan yatkınlığın artacağıdır. Çünkü zaman içinde derinin özellikle üst tabakasındaki nem içeriği azalır. Su kaybının artması ile birlikte cilt kırışmaya ve kurumaya daha meyilli hale gelir. Kuru cilt pek çok dış etkene karşı daha dayanıksız olur, özellikle kış döneminde cilt kuruluğunun etkileri daha fazla hissedilir.
Peki cilt kuruluğunu arttırarak cildin yaşlanma sürecini hızlandıran etmenlernelerdir, birlikte inceleyelim:
– Güneşe fazla maruz kalmak
– Yetersiz ve dengesiz beslenme 
-Alkol -Sigara -Yetersiz su tüketimi

Yukarıda sayılan tetikleyiciler; cilt yaşlanma sürecini hızlandıran etkenlerin başında gelir. Yaşlanma hayatımızın doğal bir parçasıdır elbette, ancak yaşlanırken de bakımlı ve dinç kalmak belli noktalara dikkat edildiği takdirde mümkün. Cilt sağlığı konusunda gereken özeni göstermek önemli unsurlar arasındadır. Yaşlanmayı geciktirmek için yapılabilecek bazı öneriler şu şekildedir:
 ·Doğal içerikli maskeler ve gerektiği takdirde yaşlanma karşıtı ve kimyasal içermeyen kremler kullanılabilir.
 ·Cildin sık  nemlendirilmesi  en önemli noktalardan birisidir.
 ·Cildi olumsuz etkilenebileceği çevresel faktörlerden korunması da bir başka dikkat edilmesi gereken unsurdur. Etkenlerin başında özellikle fazla güneşe maruz kalmak gelir. Güneş elbette D vitamini başta olmak üzere pek çok faydayı aldığımız yaşam kaynağımız. Ancak güneşe haddinden fazla maruz kalmak, faydasının aksine zarar verecektir.
 ·Dengeli ve doğru içeriklerle beslenme ile düzenli uyku; cilt sağlığının uzun vadede korunması açısından kesinlikle olması gereken unsurlardır.
Erken yaşlanma belirtileri ve etkilerinin önüne geçmek için yukarıdaki etkenlere dikkat etmek çok önemlidir. Özellikle beslenme ve uyku gibi yaşam düzenine bağlı unsurlar; bu riskin önüne geçecek ve uzun süre nemli, sağlıklı bir cilt için zemin hazırlayacaktır.

Düzenli Cilt Bakımı Yapmak

Cilt hem güçlü hem de oldukça narin bir yapıdır. Pek çok dışsal etkene rağmen uzun süre sağlıklı yapısını korur; ancak cildimizin bu koruyucu özelliğinin devam edebilmesi için çeşitli bakım önerileri ve özen ile desteklenmelidir. Yaşlanmayı durduran faktörler ve cilt bakım önerileri hususunda uygulanabilecek bazı adımlar şöyledir:
 ·Cilt yapısına uygun bir ürünle cildin her gün nemlendirilmesi çok önemlidir.
 ·Cildin özellikle yatmadan önce makyajdan ve günün kirinden arındırılması ve doğru şekilde iyi temizlenmesi bir başka önemli etkendir.
 ·Cilde onun yapısına uygun şekilde ve doğru içerikler ile evde yapılan doğal içerikle maskeler hazırlanabilir. Bunun yanı sıra yine kimyasal yerine doğal içeriklere sahip ve cildin ihtiyacı olan farklı krem tarzında ürünlerde desteklenebilir.
 ·Güneş insan sağlığı açısından faydalı olsa da uzun süre kalımlarda cilt için oldukça zararlıdır. Bu nedenle cildi aşırı güneşten korumak da bir başka dikkat çeken uygulamadır.
Profesyonel kişilerce yapılan çeşitli cilt bakım uygulamaları mevcuttur. İhtiyaç halinde ve belirli aralıklarla bunlar gerçekleştirilebilir ancak kesinlikle alanında uzman bir kişi tarafından uygulanmalıdır. Aksi takdirde cilt için fayda sumak yerine zarar verebilir. Bu anlamda destek ürüne başvurulduğu takdirde son dönemlerde oldukça yaygın olan anti-aging içerikli ve yoğun nemlendirici ampuller tercih edilebilir.
Elbette bilindik ve kaliteli markalar üzerinden temin edilmesi gerekir ve kimyasal içerikler yerine doğal içerikler barındırması oldukça önemlidir. Sayılan önerilerin yanı sıra; devamlı ve düzenli cilt bakımı uygulaması uzun vadede çok faydalı olacaktır.

Yorum yapın

×